DEREGULACJA KODEKSU PRACY 2025/2026R.
– elektroniczna forma niektórych dokumentów kadrowych i zmiany w wypłacie/terminie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop!!!!
– brak obowiązku przechowywania przez 5 lat zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych!!!
– PRZYJĘTE ZMIANY W KODEKSIE PRACY.
Celem szkolenia jest przedstawienie słuchaczom zatrudnionym w działach kadrowo-płacowych najnowszych zmian w ZASADACH PROWADZENIA AKT OSOBOWYCH I DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ – W ZWIĄZKU Z PLANOWANĄ/UCHWALONĄ DEREGULACJĄ. Szkolenie „DEREGULACJA” prowadzone jest zgodnie z zasadą „minimum teorii, a maksimum praktyki” – co oznacza, że uczestnicy zapoznają się nie tylko z przepisami/nowelizacjami – ale też z praktycznym stosowaniem tych przepisów, popartym pracą na wnioskach, drukach, przykładach. Szkolenie jest przygotowane i prowadzone w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy/nowelizacje/interpretacje – co pozwoli na bezpieczne i zgodne z prawem stosowanie w/w przepisów w praktyce funkcjonowanie działów kadrowo-płacowych. UCZESTNIK szkolenia nabędzie/ugruntuje wiedzę, pozwalającą na zgodne z prawem prowadzenie AKT OSOBOWYCH, co pozwoli mu na uniknięcie konsekwencji prawnych po kontroli PIP.
ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA:
I. DEREGULACJA KODEKSU PRACY – PRZEPISY PRZYJĘTE PRZEZ RZĄD. OMÓWIENIE USTAWY/PRZEPISÓW Z KOMENTARZEM.
II. ODFORMALIZOWANIE KODEKSU PRACY – POLEGAJĄCE NA REZYGNACJI Z OBOWIĄZKOWEJ PISEMNOŚCI NIEKTÓRYCH DOKUMENTÓW – NA RZECZ PAPIERU/ELEKTRONICZNEGO PLIKU:
– informacji o celach, zakresu oraz sposobie zastosowania monitoringu w zakładzie pracy,
– informacji o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę,
– konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową,
– rozkładu czasu pracy oraz dotyczących go wniosków,
– wniosków związanych z systemem czasu pracy,
– wniosku o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych,
– wniosku o udzielenie czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych,
– wniosku o poinformowanie właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy,
– wniosku o urlop bezpłatny,
– zgody pracownika na udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami, oraz
– potwierdzenie zapoznania się przez pracownika z przepisami oraz zasadami bhp,
III. DEREGULACJA KODEKSU PRACY – NOWE ZASADY WYPŁATY EKWIWALENTU PIENIĘŻNEGO.
IV. BRAK OBOWIĄZKU PRZECHOWYWANIA PRZEZ 5 LAT ZGŁOSZENIA PRACOWNIKA DO UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH/Z JEGO WŁASNORĘCZNYM PODPISEM – UCHYLENIE UST. 8 Z ART. 36 USTAWY O SYSTEMIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH.
V. AKTA OSOBOWE/DOKUMENTACJA KADROWO-PŁACOWA/ZFŚS – po kontroli PIP i ZUS 2025/2026:
– ŚWIADECTWA PRACY – NOWY WZÓR – ZAKAZ WYKRESKOWYWANIA ŚWIADECTW PRACY!!
– ZAKRESY OBOWIĄZKÓW – OSTATNI PUNKT! PIP SIĘ „CZEPIA”!
– DATA ZAWARCIA UMOWY, A DZIEŃ ROZPOCZĘCIA PRACY – KONTROLE PIP,
– KWESTIONARIUSZE OSOBOWE – CO Z „KASĄ” DO RĘKI??? CO Z RODO?
– LISTY OBECNOŚCI I WYJŚCIA PRYWATNE – PO KONTROLI PIP. WYJŚCIA PRYWATNE, A NADGODZINY 3 LATA DO TYŁU!!!
– URLOPY WYPOCZYNKOWE – ZALEGŁE, CO Z PRZEJŚCIEM URLOPU NA KOLEJNĄ UMOWĘ – KONIECZNE POROZUMIENIE!!! CO Z URLOPEM PO L4/CZY BADANIA LEKARSKIE?
– NOWE CZĘŚĆ AKT OSOBOWYCH – CZĘŚĆ „E” – ZASADY PROWADZENIA, CO WPINAĆ?, PRZEZ ILE TRZYMAĆ?,
– ZMIANY W CZĘŚCI „B” AKT OSOBOWYCH – OD 21.03.2023R./7.04.2023R.!!!,
– ZUS ZUA I ZUS ZZA – KODY WYKONYWANEGO ZAWODU!!!
– ZMIANY W AKTACH OSOBOWYCH: CZĘŚĆ D AKT OSOBOWYCH/CZY DOKŁADAĆ KAŻDEMU PRACOWNIKOWI CZĘŚĆ D???
– NOWY OKRES PRZECHOWYWANIA: 10 albo 50 lat, FORMA ELEKTRONICZNA, ZUS JAKO ORGAN PRZECHOWUJĄCY, BRAK OBOWIĄZKU WYSTAWIANIA ZUS RP-7/CZY WYSTAWIAĆ????, ZMIANY W ZUS ZUA, ZUS ZWUA, RAPORTY INFORMACYJNE,
– DOKUMENTACJA W SPRAWACH ZWIĄZANYCH ZE STOSUNKIEM PRACY – 01.01.2019R. CZY ZAKŁADAĆ ODRĘBNE TECZKI/SKOROSZYTY? JAK TO PROWADZIĆ????
– NOWA INFORMACJA O WARUNKACH ZATRUDNIENIA – W ZWIĄZKU Z DYREKTYWĄ WORK BALANCE!!!
– ZMIANY W OKRESIE PRÓBNYM – 1, 2, 3 MIESIĄCE – ZASADY ZAWIERANIA,
– CZAS OKREŚLONY: PRZYCZYNA WYPOWIEDZENIA, PRZYWRÓCENIE DO PRACY, POWIADOMIENIE ZWIĄZKÓW O ZAMIARZE WYPOWIEDZENIA!!!!
– NOWE RODZAJE URLOPÓW W ZWIĄZKU Z DYREKTYWĄ: OPIEKUŃCZY, ZWIĄZANY Z SIŁĄ WYŻSZĄ, ZMIANY W OJCOWSKIM!!!! WZORY WNIOSKÓW!
– NOWE STANOWISKO PIP: CZY MOŻNA POZBAWIĆ EMERYTÓW PRAWA DO „WCZASÓW POD GRUSZĄ”???
– RODO: nowy katalog danych od ubiegającego się o zatrudnienie i od pracownika/obowiązek posiadania dwóch kwestionariuszy osobowych?
– PIP PORÓWNUJE UMOWĘ ZLECENIA Z UMOWĄ O PRACĘ/ZAKAZ ZASTĘPOWANIA UMÓW O PRACĘ UMOWAMI CYWILNOPRAWNYMI!!!!UMOWA ZLECENIA PO KONTROLI PIP/KARA OD 1000ZŁ – 30 000ZŁ, STAWKA GODZINOWA, ZLECENIA ZE STUDENTAMI, SKŁADKI ZUS OD ZLECEŃ, SZKOLENIA BHP I BADANIA LEKARSKIE ZLECENIOBIORCÓW/OBOWIĄZEK?
VI. ODPOWIEDZI NA PYTANIA.
Szkolenie poprowadzi Andrzej Ponczek – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wieloletni pracownik Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent oraz Wydziału Kontroli Płatników Składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wykładowca prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu i studiów podyplomowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Polskiej Akademii Nauk, WYŻSZEJ SZKOŁY EKONOMII I INNOWACJI W LUBLINIE , autor książek: „Kontrola ZUS w sektorze finansów publicznych” i „Kontrola ZUS. Skuteczne formy obrony płatników składek”, a także ponad 70 artykułów z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent, zasiłków; trener i konsultant programów unijnych (EFS, PHARE).